E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schafen schaffen (D)crer (F)
Stammformen schafenschaaftgeschaaft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten geschaf, geschafen (Partizip)
Indikativ Aktiv
Prsent
echschafen
duschaafs
hien/si,hatt/etschaaft
mirschafen
dirschaaft
sischafen
Pass compos
echhugeschaaft
duhuesgeschaaft
hien/si,hatt/ethuetgeschaaft
mirhugeschaaft
dirhuttgeschaaft
sihugeschaaft
Plus-que-parfait
echhatgeschaaft
duhasgeschaaft
hien/si,hatt/ethatgeschaaft
mirhategeschaaft
dirhatgeschaaft
sihategeschaaft
Futur I
echwäert schafen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschaaft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschafen
dugéifsschafen
hien/si,hatt/etgéifschafen
mirgéifeschafen
dirgéiftschafen
sigéifeschafen
Conditionnel Pass compos
echhttgeschaaft
duhssgeschaaft
hien/si,hatt/ethttgeschaaft
mirhättegeschaaft
dirhttgeschaaft
sihättegeschaaft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaf!
Plurielschaaft!
geschaaft
schafen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschaaft
dugëssgeschaaft
hie/si,hatt/etgëttgeschaaft
mirgigeschaaft
dirgittgeschaaft
sigigeschaaft
Pass compos
echsigeschaaft ginn
dubassgeschaaft ginn
hien/si,hatt/etassgeschaaft ginn
mirsigeschaaft ginn
dirsiddgeschaaft ginn
sisigeschaaft ginn
Plus-que-parfait
echwargeschaaft ginn
duwaarsgeschaaft ginn
hien/si,hatt/etwargeschaaft ginn
mirwaregeschaaft ginn
dirwaartgeschaaft ginn
siwaregeschaaft ginn
Futur I
echwäert geschaaft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschaaft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschaaft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschaaft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschaaft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erschafenofschafenuschafenverschafen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles