E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschaffen anschaffen (D)
Stammformen aschaffenschafft anageschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen an
duschaffs an
hien/si,hatt/etschafft an
mirschaffen an
dirschafft an
sischaffen an
Pass compos
echhunnageschafft
duhuesageschafft
hien/si,hatt/ethuetageschafft
mirhunnageschafft
dirhuttageschafft
sihunnageschafft
Plus-que-parfait
echhatageschafft
duhasageschafft
hien/si,hatt/ethatageschafft
mirhatenageschafft
dirhatageschafft
sihatenageschafft
Futur I
echwäert aschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschaffen
dugéifsaschaffen
hien/si,hatt/etgéifaschaffen
mirgéifenaschaffen
dirgéiftaschaffen
sigéifenaschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttageschafft
duhssageschafft
hien/si,hatt/ethttageschafft
mirhttenageschafft
dirhttageschafft
sihttenageschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff an!
Plurielschafft an!
ageschafft
aschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnageschafft
dugëssageschafft
hie/si,hatt/etgëttageschafft
mirginnageschafft
dirgittageschafft
siginnageschafft
Pass compos
echsinnageschafft ginn
dubassageschafft ginn
hien/si,hatt/etassageschafft ginn
mirsinnageschafft ginn
dirsiddageschafft ginn
sisinnageschafft ginn
Plus-que-parfait
echwarageschafft ginn
duwaarsageschafft ginn
hien/si,hatt/etwarageschafft ginn
mirwarenageschafft ginn
dirwaartageschafft ginn
siwarenageschafft ginn
Futur I
echwäert ageschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ageschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles