E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchschaffen durcharbeiten (D) – tudier fond, travailler sans irruption (F)
Stammformen duerchschaffenschafft duerchduerchgeschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen duerch
duschaffs duerch
hien/si,hatt/etschafft duerch
mirschaffen duerch
dirschafft duerch
sischaffen duerch
Pass compos
echhunnduerchgeschafft
duhuesduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethuetduerchgeschafft
mirhunnduerchgeschafft
dirhuttduerchgeschafft
sihunnduerchgeschafft
Plus-que-parfait
echhatduerchgeschafft
duhasduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethatduerchgeschafft
mirhatenduerchgeschafft
dirhatduerchgeschafft
sihatenduerchgeschafft
Futur I
echwäert duerchschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchschaffen
dugéifsduerchschaffen
hien/si,hatt/etgéifduerchschaffen
mirgéifenduerchschaffen
dirgéiftduerchschaffen
sigéifenduerchschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgeschafft
duhssduerchgeschafft
hien/si,hatt/ethttduerchgeschafft
mirhttenduerchgeschafft
dirhttduerchgeschafft
sihttenduerchgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff duerch!
Plurielschafft duerch!
duerchgeschafft
duerchschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgeschafft
dugëssduerchgeschafft
hie/si,hatt/etgëttduerchgeschafft
mirginnduerchgeschafft
dirgittduerchgeschafft
siginnduerchgeschafft
Pass compos
echsinnduerchgeschafft ginn
dubassduerchgeschafft ginn
hien/si,hatt/etassduerchgeschafft ginn
mirsinnduerchgeschafft ginn
dirsiddduerchgeschafft ginn
sisinnduerchgeschafft ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgeschafft ginn
duwaarsduerchgeschafft ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgeschafft ginn
mirwarenduerchgeschafft ginn
dirwaartduerchgeschafft ginn
siwarenduerchgeschafft ginn
Futur I
echwäert duerchgeschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgeschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgeschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgeschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgeschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles