E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mschaffen umarbeiten (D) – remanier qch. (F)
Stammformen mschaffenschafft mmgeschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen m
duschaffs m
hien/si,hatt/etschafft m
mirschaffen m
dirschafft m
sischaffen m
Pass compos
echhunnmgeschafft
duhuesmgeschafft
hien/si,hatt/ethuetmgeschafft
mirhunnmgeschafft
dirhuttmgeschafft
sihunnmgeschafft
Plus-que-parfait
echhatmgeschafft
duhasmgeschafft
hien/si,hatt/ethatmgeschafft
mirhatenmgeschafft
dirhatmgeschafft
sihatenmgeschafft
Futur I
echwäert mschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmschaffen
dugéifsmschaffen
hien/si,hatt/etgéifmschaffen
mirgéifenmschaffen
dirgéiftmschaffen
sigéifenmschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttmgeschafft
duhssmgeschafft
hien/si,hatt/ethttmgeschafft
mirhttenmgeschafft
dirhttmgeschafft
sihttenmgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff m!
Plurielschafft m!
mgeschafft
mschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgeschafft
dugëssmgeschafft
hie/si,hatt/etgëttmgeschafft
mirginnmgeschafft
dirgittmgeschafft
siginnmgeschafft
Pass compos
echsinnmgeschafft ginn
dubassmgeschafft ginn
hien/si,hatt/etassmgeschafft ginn
mirsinnmgeschafft ginn
dirsiddmgeschafft ginn
sisinnmgeschafft ginn
Plus-que-parfait
echwarmgeschafft ginn
duwaarsmgeschafft ginn
hien/si,hatt/etwarmgeschafft ginn
mirwarenmgeschafft ginn
dirwaartmgeschafft ginn
siwarenmgeschafft ginn
Futur I
echwäert mgeschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgeschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgeschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgeschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgeschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles