E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erschaffen erarbeiten (D) – laborer, se faire (F)
Stammformen erschaffenerschaffterschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerschaffen
duerschaffs
hien/si,hatt/eterschafft
mirerschaffen
direrschafft
sierschaffen
Pass compos
echhunnerschafft
duhueserschafft
hien/si,hatt/ethueterschafft
mirhunnerschafft
dirhutterschafft
sihunnerschafft
Plus-que-parfait
echhaterschafft
duhaserschafft
hien/si,hatt/ethaterschafft
mirhatenerschafft
dirhaterschafft
sihatenerschafft
Futur I
echwäert erschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferschaffen
dugéifserschaffen
hien/si,hatt/etgéiferschaffen
mirgéifenerschaffen
dirgéifterschaffen
sigéifenerschaffen
Conditionnel Pass compos
echhtterschafft
duhsserschafft
hien/si,hatt/ethtterschafft
mirhttenerschafft
dirhtterschafft
sihttenerschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererschaff!
Plurielerschafft!
erschafft
erschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerschafft
dugësserschafft
hie/si,hatt/etgëtterschafft
mirginnerschafft
dirgitterschafft
siginnerschafft
Pass compos
echsinnerschafft ginn
dubasserschafft ginn
hien/si,hatt/etasserschafft ginn
mirsinnerschafft ginn
dirsidderschafft ginn
sisinnerschafft ginn
Plus-que-parfait
echwarerschafft ginn
duwaarserschafft ginn
hien/si,hatt/etwarerschafft ginn
mirwarenerschafft ginn
dirwaarterschafft ginn
siwarenerschafft ginn
Futur I
echwäert erschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles