E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
affirméieren bestätigen (D)affirmer (F)to affirm sth. (E)
Stammformen affirméierenaffirméiertaffirméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaffirméieren
duaffirméiers
hien/si,hatt/etaffirméiert
miraffirméieren
diraffirméiert
siaffirméieren
Passé composé
echhunnaffirméiert
duhuesaffirméiert
hien/si,hatt/ethuetaffirméiert
mirhunnaffirméiert
dirhuttaffirméiert
sihunnaffirméiert
Plus-que-parfait
echhataffirméiert
duhasaffirméiert
hien/si,hatt/ethataffirméiert
mirhatenaffirméiert
dirhataffirméiert
sihatenaffirméiert
Futur I
echwäert affirméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affirméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaffirméieren
dugéifsaffirméieren
hien/si,hatt/etgéifaffirméieren
mirgéifenaffirméieren
dirgéiftaffirméieren
sigéifenaffirméieren
Conditionnel Passé composé
echhättaffirméiert
duhässaffirméiert
hien/si,hatt/ethättaffirméiert
mirhättenaffirméiert
dirhättaffirméiert
sihättenaffirméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffirméier!
Plurielaffirméiert!
affirméiert
affirméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaffirméiert
dugëssaffirméiert
hie/si,hatt/etgëttaffirméiert
mirginnaffirméiert
dirgittaffirméiert
siginnaffirméiert
Passé composé
echsinnaffirméiert ginn
dubassaffirméiert ginn
hien/si,hatt/etassaffirméiert ginn
mirsinnaffirméiert ginn
dirsiddaffirméiert ginn
sisinnaffirméiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraffirméiert ginn
duwaarsaffirméiert ginn
hien/si,hatt/etwaraffirméiert ginn
mirwarenaffirméiert ginn
dirwaartaffirméiert ginn
siwarenaffirméiert ginn
Futur I
echwäert affirméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affirméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif affirméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif affirméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier affirméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles