E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropschaffen hocharbeiten (D) – faire monter (F)
Stammformen eropschaffenschafft eroperopgeschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschaffen erop
duschaffs erop
hien/si,hatt/etschafft erop
mirschaffen erop
dirschafft erop
sischaffen erop
Pass compos
echhunneropgeschafft
duhueseropgeschafft
hien/si,hatt/ethueteropgeschafft
mirhunneropgeschafft
dirhutteropgeschafft
sihunneropgeschafft
Plus-que-parfait
echhateropgeschafft
duhaseropgeschafft
hien/si,hatt/ethateropgeschafft
mirhateneropgeschafft
dirhateropgeschafft
sihateneropgeschafft
Futur I
echwäert eropschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopschaffen
dugéifseropschaffen
hien/si,hatt/etgéiferopschaffen
mirgéifeneropschaffen
dirgéifteropschaffen
sigéifeneropschaffen
Conditionnel Pass compos
echhtteropgeschafft
duhsseropgeschafft
hien/si,hatt/ethtteropgeschafft
mirhtteneropgeschafft
dirhtteropgeschafft
sihtteneropgeschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschaff erop!
Plurielschafft erop!
eropgeschafft
eropschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneropgeschafft
dugësseropgeschafft
hie/si,hatt/etgëtteropgeschafft
mirginneropgeschafft
dirgitteropgeschafft
siginneropgeschafft
Pass compos
echsinneropgeschafft ginn
dubasseropgeschafft ginn
hien/si,hatt/etasseropgeschafft ginn
mirsinneropgeschafft ginn
dirsidderopgeschafft ginn
sisinneropgeschafft ginn
Plus-que-parfait
echwareropgeschafft ginn
duwaarseropgeschafft ginn
hien/si,hatt/etwareropgeschafft ginn
mirwareneropgeschafft ginn
dirwaarteropgeschafft ginn
siwareneropgeschafft ginn
Futur I
echwäert eropgeschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eropgeschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eropgeschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eropgeschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffenerschaffenfortschaffeniwwerschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles