E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschaffen neu bearbeiten (D) – retravailler (F)
Stammformen iwwerschaffeniwwerschafftiwwerschafft
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerschaffen
duiwwerschaffs
hien/si,hatt/etiwwerschafft
miriwwerschaffen
diriwwerschafft
siiwwerschaffen
Pass compos
echhunniwwerschafft
duhuesiwwerschafft
hien/si,hatt/ethuetiwwerschafft
mirhunniwwerschafft
dirhuttiwwerschafft
sihunniwwerschafft
Plus-que-parfait
echhatiwwerschafft
duhasiwwerschafft
hien/si,hatt/ethatiwwerschafft
mirhateniwwerschafft
dirhatiwwerschafft
sihateniwwerschafft
Futur I
echwäert iwwerschaffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschaffen
dugéifsiwwerschaffen
hien/si,hatt/etgéifiwwerschaffen
mirgéifeniwwerschaffen
dirgéiftiwwerschaffen
sigéifeniwwerschaffen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerschafft
duhssiwwerschafft
hien/si,hatt/ethttiwwerschafft
mirhtteniwwerschafft
dirhttiwwerschafft
sihtteniwwerschafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschaff!
Plurieliwwerschafft!
iwwerschafft
iwwerschaffen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerschafft
dugëssiwwerschafft
hie/si,hatt/etgëttiwwerschafft
mirginniwwerschafft
dirgittiwwerschafft
siginniwwerschafft
Pass compos
echsinniwwerschafft ginn
dubassiwwerschafft ginn
hien/si,hatt/etassiwwerschafft ginn
mirsinniwwerschafft ginn
dirsiddiwwerschafft ginn
sisinniwwerschafft ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerschafft ginn
duwaarsiwwerschafft ginn
hien/si,hatt/etwariwwerschafft ginn
mirwareniwwerschafft ginn
dirwaartiwwerschafft ginn
siwareniwwerschafft ginn
Futur I
echwäert iwwerschafft ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschafft gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerschafft
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerschafft ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerschafft ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaffenausschaffendoutschaffenduerchschaffenmschaffenerausschaffenerbischaffeneropschaffenerschaffenfortschaffenmatschaffenopschaffenschaffenverschaffenvirschaffen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles