E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschaff-en verarbeiten, bewltigen (D)travailler qch., traiter qch., surmonter (F)
Stammformen verschaff-enverschaff-tverschaff-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschaff-en
duverschaff-s
hien/si,hatt/etverschaff-t
mirverschaff-en
dirverschaff-t
siverschaff-en
Pass compos
echhuverschaff-t
duhuesverschaff-t
hien/si,hatt/ethuetverschaff-t
mirhuverschaff-t
dirhuttverschaff-t
sihuverschaff-t
Plus-que-parfait
echhatverschaff-t
duhasverschaff-t
hien/si,hatt/ethatverschaff-t
mirhateverschaff-t
dirhatverschaff-t
sihateverschaff-t
Futur I
echwäert verschaff-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschaff-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschaff-en
dugéifsverschaff-en
hien/si,hatt/etgéifverschaff-en
mirgéifeverschaff-en
dirgéiftverschaff-en
sigéifeverschaff-en
Conditionnel Pass compos
echhttverschaff-t
duhssverschaff-t
hien/si,hatt/ethttverschaff-t
mirhätteverschaff-t
dirhttverschaff-t
sihätteverschaff-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschaff!
Plurielverschaff-t!
verschaff-t
verschaff-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschaff-t
dugëssverschaff-t
hie/si,hatt/etgëttverschaff-t
mirgiverschaff-t
dirgittverschaff-t
sigiverschaff-t
Pass compos
echsiverschaff-t ginn
dubassverschaff-t ginn
hien/si,hatt/etassverschaff-t ginn
mirsiverschaff-t ginn
dirsiddverschaff-t ginn
sisiverschaff-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschaff-t ginn
duwaarsverschaff-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschaff-t ginn
mirwareverschaff-t ginn
dirwaartverschaff-t ginn
siwareverschaff-t ginn
Futur I
echwäert verschaff-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschaff-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschaff-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschaff-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschaff-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaff-enausschaff-endoutschaff-enduerchschaff-enmschaff-enerausschaff-enerbischaff-eneropschaff-enerschaff-enfortschaff-eniwwerschaff-enmatschaff-enopschaff-enschaff-envirschaff-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles