E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerckschalten zurckschalten (D) – rtrograder (F)
Stammformen zerckschaltenschalt zerckzerckgeschalt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschalten zerck
duschalts zerck
hien/si,hatt/etschalt zerck
mirschalten zerck
dirschalt zerck
sischalten zerck
Pass compos
echhunnzerckgeschalt
duhueszerckgeschalt
hien/si,hatt/ethuetzerckgeschalt
mirhunnzerckgeschalt
dirhuttzerckgeschalt
sihunnzerckgeschalt
Plus-que-parfait
echhatzerckgeschalt
duhaszerckgeschalt
hien/si,hatt/ethatzerckgeschalt
mirhatenzerckgeschalt
dirhatzerckgeschalt
sihatenzerckgeschalt
Modale Futur I
echwäert zerckschalten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zerckgeschalt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckschalten
dugéifszerckschalten
hien/si,hatt/etgéifzerckschalten
mirgéifenzerckschalten
dirgéiftzerckschalten
sigéifenzerckschalten
Conditionnel pass compos
echhttzerckgeschalt
duhsszerckgeschalt
hien/si,hatt/ethttzerckgeschalt
mirhttenzerckgeschalt
dirhttzerckgeschalt
sihttenzerckgeschalt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschalt zerck!
Plurielschalt zerck!
zerckgeschalt
zerckschalten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschaltenausschaltenmschaltenofschaltenschalten
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles