E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschampel-éier-en entstellen, verunstalten (D)
Stammformen verschampel-éier-enverschampel-éier-tverschampel-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschampel-éier-en
duverschampel-éier-s
hien/si,hatt/etverschampel-éier-t
mirverschampel-éier-en
dirverschampel-éier-t
siverschampel-éier-en
Passé composé
echhuverschampel-éier-t
duhuesverschampel-éier-t
hien/si,hatt/ethuetverschampel-éier-t
mirhuverschampel-éier-t
dirhuttverschampel-éier-t
sihuverschampel-éier-t
Plus-que-parfait
echhatverschampel-éier-t
duhasverschampel-éier-t
hien/si,hatt/ethatverschampel-éier-t
mirhateverschampel-éier-t
dirhatverschampel-éier-t
sihateverschampel-éier-t
Futur I
echwäert verschampel-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschampel-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschampel-éier-en
dugéifsverschampel-éier-en
hien/si,hatt/etgéifverschampel-éier-en
mirgéifeverschampel-éier-en
dirgéiftverschampel-éier-en
sigéifeverschampel-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättverschampel-éier-t
duhässverschampel-éier-t
hien/si,hatt/ethättverschampel-éier-t
mirhätteverschampel-éier-t
dirhättverschampel-éier-t
sihätteverschampel-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschampel-éier!
Plurielverschampel-éier-t!
verschampel-éier-t
verschampel-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverschampel-éier-t
dugëssverschampel-éier-t
hie/si,hatt/etgëttverschampel-éier-t
mirgiverschampel-éier-t
dirgittverschampel-éier-t
sigiverschampel-éier-t
Passé composé
echsiverschampel-éier-t ginn
dubassverschampel-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassverschampel-éier-t ginn
mirsiverschampel-éier-t ginn
dirsiddverschampel-éier-t ginn
sisiverschampel-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverschampel-éier-t ginn
duwaarsverschampel-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarverschampel-éier-t ginn
mirwareverschampel-éier-t ginn
dirwaartverschampel-éier-t ginn
siwareverschampel-éier-t ginn
Futur I
echwäert verschampel-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschampel-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verschampel-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verschampel-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verschampel-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles