E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schapp-en schaben (D)
Stammformen schapp-enschapp-tge-schapp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschapp-en
duschapp-s
hien/si,hatt/etschapp-t
mirschapp-en
dirschapp-t
sischapp-en
Pass compos
echhuge-schapp-t
duhuesge-schapp-t
hien/si,hatt/ethuetge-schapp-t
mirhuge-schapp-t
dirhuttge-schapp-t
sihuge-schapp-t
Plus-que-parfait
echhatge-schapp-t
duhasge-schapp-t
hien/si,hatt/ethatge-schapp-t
mirhatege-schapp-t
dirhatge-schapp-t
sihatege-schapp-t
Futur I
echwäert schapp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schapp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschapp-en
dugéifsschapp-en
hien/si,hatt/etgéifschapp-en
mirgéifeschapp-en
dirgéiftschapp-en
sigéifeschapp-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-schapp-t
duhssge-schapp-t
hien/si,hatt/ethttge-schapp-t
mirhättege-schapp-t
dirhttge-schapp-t
sihättege-schapp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschapp!
Plurielschapp-t!
ge-schapp-t
schapp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-schapp-t
dugëssge-schapp-t
hie/si,hatt/etgëttge-schapp-t
mirgige-schapp-t
dirgittge-schapp-t
sigige-schapp-t
Pass compos
echsige-schapp-t ginn
dubassge-schapp-t ginn
hien/si,hatt/etassge-schapp-t ginn
mirsige-schapp-t ginn
dirsiddge-schapp-t ginn
sisige-schapp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-schapp-t ginn
duwaarsge-schapp-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-schapp-t ginn
mirwarege-schapp-t ginn
dirwaartge-schapp-t ginn
siwarege-schapp-t ginn
Futur I
echwäert ge-schapp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-schapp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-schapp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-schapp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-schapp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofschapp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles