E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bäischären zusammenscharren (D)
Stammformen bäischärenschäert bäibäigeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschäre bäi
duschäers bäi
hien/si,hatt/etschäert bäi
mirschäere bäi
dirschäert bäi
sischäere bäi
Passé composé
echhubäigeschäert
duhuesbäigeschäert
hien/si,hatt/ethuetbäigeschäert
mirhubäigeschäert
dirhuttbäigeschäert
sihubäigeschäert
Plus-que-parfait
echhatbäigeschäert
duhasbäigeschäert
hien/si,hatt/ethatbäigeschäert
mirhatebäigeschäert
dirhatbäigeschäert
sihatebäigeschäert
Futur I
echwäert bäischären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäischären
dugéifsbäischären
hien/si,hatt/etgéifbäischären
mirgéifebäischären
dirgéiftbäischären
sigéifebäischären
Conditionnel Passé composé
echhättbäigeschäert
duhässbäigeschäert
hien/si,hatt/ethättbäigeschäert
mirhättebäigeschäert
dirhättbäigeschäert
sihättebäigeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär bäi!
Plurielschäert bäi!
bäigeschäert
bäischären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibäigeschäert
dugëssbäigeschäert
hie/si,hatt/etgëttbäigeschäert
mirgibäigeschäert
dirgittbäigeschäert
sigibäigeschäert
Passé composé
echsibäigeschäert ginn
dubassbäigeschäert ginn
hien/si,hatt/etassbäigeschäert ginn
mirsibäigeschäert ginn
dirsiddbäigeschäert ginn
sisibäigeschäert ginn
Plus-que-parfait
echwarbäigeschäert ginn
duwaarsbäigeschäert ginn
hien/si,hatt/etwarbäigeschäert ginn
mirwarebäigeschäert ginn
dirwaartbäigeschäert ginn
siwarebäigeschäert ginn
Futur I
echwäert bäigeschäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigeschäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bäigeschäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bäigeschäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bäigeschäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenerausschärenerofschärenschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles