E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschären herausscharren (D)sortir (en grattant) (F)
Stammformen erausschärenschäert erauserausgeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären eraus
duschäers eraus
hien/si,hatt/etschäert eraus
mirschäeren eraus
dirschäert eraus
sischäeren eraus
Passé composé
echhunnerausgeschäert
duhueserausgeschäert
hien/si,hatt/ethueterausgeschäert
mirhunnerausgeschäert
dirhutterausgeschäert
sihunnerausgeschäert
Plus-que-parfait
echhaterausgeschäert
duhaserausgeschäert
hien/si,hatt/ethaterausgeschäert
mirhatenerausgeschäert
dirhaterausgeschäert
sihatenerausgeschäert
Futur I
echwäert erausschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschären
dugéifserausschären
hien/si,hatt/etgéiferausschären
mirgéifenerausschären
dirgéifterausschären
sigéifenerausschären
Conditionnel Passé composé
echhätterausgeschäert
duhässerausgeschäert
hien/si,hatt/ethätterausgeschäert
mirhättenerausgeschäert
dirhätterausgeschäert
sihättenerausgeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär eraus!
Plurielschäert eraus!
erausgeschäert
erausschären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerausgeschäert
dugësserausgeschäert
hie/si,hatt/etgëtterausgeschäert
mirginnerausgeschäert
dirgitterausgeschäert
siginnerausgeschäert
Passé composé
echsinnerausgeschäert ginn
dubasserausgeschäert ginn
hien/si,hatt/etasserausgeschäert ginn
mirsinnerausgeschäert ginn
dirsidderausgeschäert ginn
sisinnerausgeschäert ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgeschäert ginn
duwaarserausgeschäert ginn
hien/si,hatt/etwarerausgeschäert ginn
mirwarenerausgeschäert ginn
dirwaarterausgeschäert ginn
siwarenerausgeschäert ginn
Futur I
echwäert erausgeschäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erausgeschäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erausgeschäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erausgeschäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerofschärenschärenverschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles