E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschären verscharren, eingraben (D)enterrer (F)
Stammformen verschärenverschäertverschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echverschären
duverschäers
hien/si,hatt/etverschäert
mirverschäeren
dirverschäert
siverschäeren
Passé composé
echhuverschäert
duhuesverschäert
hien/si,hatt/ethuetverschäert
mirhuverschäert
dirhuttverschäert
sihuverschäert
Plus-que-parfait
echhatverschäert
duhasverschäert
hien/si,hatt/ethatverschäert
mirhateverschäert
dirhatverschäert
sihateverschäert
Futur I
echwäert verschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschären
dugéifsverschären
hien/si,hatt/etgéifverschären
mirgéifeverschären
dirgéiftverschären
sigéifeverschären
Conditionnel Passé composé
echhättverschäert
duhässverschäert
hien/si,hatt/ethättverschäert
mirhätteverschäert
dirhättverschäert
sihätteverschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschär!
Plurielverschäert!
verschäert
verschären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverschäert
dugëssverschäert
hie/si,hatt/etgëttverschäert
mirgiverschäert
dirgittverschäert
sigiverschäert
Passé composé
echsiverschäert ginn
dubassverschäert ginn
hien/si,hatt/etassverschäert ginn
mirsiverschäert ginn
dirsiddverschäert ginn
sisiverschäert ginn
Plus-que-parfait
echwarverschäert ginn
duwaarsverschäert ginn
hien/si,hatt/etwarverschäert ginn
mirwareverschäert ginn
dirwaartverschäert ginn
siwareverschäert ginn
Futur I
echwäert verschäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verschäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verschäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verschäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerausschärenerofschärenschärenzouschären
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles