E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouschären zuscharren (D)combler, boucher (trou dans la terre) (F)
Stammformen zouschärenschäert zouzougeschäert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten schieren
Indikativ Aktiv
Présent
echschären zou
duschäers zou
hien/si,hatt/etschäert zou
mirschäeren zou
dirschäert zou
sischäeren zou
Passé composé
echhunnzougeschäert
duhueszougeschäert
hien/si,hatt/ethuetzougeschäert
mirhunnzougeschäert
dirhuttzougeschäert
sihunnzougeschäert
Plus-que-parfait
echhatzougeschäert
duhaszougeschäert
hien/si,hatt/ethatzougeschäert
mirhatenzougeschäert
dirhatzougeschäert
sihatenzougeschäert
Futur I
echwäert zouschären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschäert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschären
dugéifszouschären
hien/si,hatt/etgéifzouschären
mirgéifenzouschären
dirgéiftzouschären
sigéifenzouschären
Conditionnel Passé composé
echhättzougeschäert
duhässzougeschäert
hien/si,hatt/ethättzougeschäert
mirhättenzougeschäert
dirhättzougeschäert
sihättenzougeschäert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschär zou!
Plurielschäert zou!
zougeschäert
zouschären
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougeschäert
dugësszougeschäert
hie/si,hatt/etgëttzougeschäert
mirginnzougeschäert
dirgittzougeschäert
siginnzougeschäert
Passé composé
echsinnzougeschäert ginn
dubasszougeschäert ginn
hien/si,hatt/etasszougeschäert ginn
mirsinnzougeschäert ginn
dirsiddzougeschäert ginn
sisinnzougeschäert ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeschäert ginn
duwaarszougeschäert ginn
hien/si,hatt/etwarzougeschäert ginn
mirwarenzougeschäert ginn
dirwaartzougeschäert ginn
siwarenzougeschäert ginn
Futur I
echwäert zougeschäert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschäert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougeschäert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougeschäert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougeschäert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschärenbäischärenerausschärenerofschärenschärenverschären
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles