E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schattéieren schattieren (D)ombrer (F)
Stammformen schattéierenschattéiertschattéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschattéieren
duschattéiers
hien/si,hatt/etschattéiert
mirschattéieren
dirschattéiert
sischattéieren
Passé composé
echhuschattéiert
duhuesschattéiert
hien/si,hatt/ethuetschattéiert
mirhuschattéiert
dirhuttschattéiert
sihuschattéiert
Plus-que-parfait
echhatschattéiert
duhasschattéiert
hien/si,hatt/ethatschattéiert
mirhateschattéiert
dirhatschattéiert
sihateschattéiert
Futur I
echwäert schattéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schattéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschattéieren
dugéifsschattéieren
hien/si,hatt/etgéifschattéieren
mirgéifeschattéieren
dirgéiftschattéieren
sigéifeschattéieren
Conditionnel Passé composé
echhättschattéiert
duhässschattéiert
hien/si,hatt/ethättschattéiert
mirhätteschattéiert
dirhättschattéiert
sihätteschattéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschattéier!
Plurielschattéiert!
schattéiert
schattéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgischattéiert
dugëssschattéiert
hie/si,hatt/etgëttschattéiert
mirgischattéiert
dirgittschattéiert
sigischattéiert
Passé composé
echsischattéiert ginn
dubassschattéiert ginn
hien/si,hatt/etassschattéiert ginn
mirsischattéiert ginn
dirsiddschattéiert ginn
sisischattéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarschattéiert ginn
duwaarsschattéiert ginn
hien/si,hatt/etwarschattéiert ginn
mirwareschattéiert ginn
dirwaartschattéiert ginn
siwareschattéiert ginn
Futur I
echwäert schattéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schattéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif schattéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif schattéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier schattéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles