E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schatt-éier-en schattieren (D)ombrer (F)
Stammformen schatt-éier-enschatt-éier-tschatt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschatt-éier-en
duschatt-éier-s
hien/si,hatt/etschatt-éier-t
mirschatt-éier-en
dirschatt-éier-t
sischatt-éier-en
Passé composé
echhuschatt-éier-t
duhuesschatt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetschatt-éier-t
mirhuschatt-éier-t
dirhuttschatt-éier-t
sihuschatt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatschatt-éier-t
duhasschatt-éier-t
hien/si,hatt/ethatschatt-éier-t
mirhateschatt-éier-t
dirhatschatt-éier-t
sihateschatt-éier-t
Futur I
echwäert schatt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schatt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschatt-éier-en
dugéifsschatt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifschatt-éier-en
mirgéifeschatt-éier-en
dirgéiftschatt-éier-en
sigéifeschatt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättschatt-éier-t
duhässschatt-éier-t
hien/si,hatt/ethättschatt-éier-t
mirhätteschatt-éier-t
dirhättschatt-éier-t
sihätteschatt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschatt-éier!
Plurielschatt-éier-t!
schatt-éier-t
schatt-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgischatt-éier-t
dugëssschatt-éier-t
hie/si,hatt/etgëttschatt-éier-t
mirgischatt-éier-t
dirgittschatt-éier-t
sigischatt-éier-t
Passé composé
echsischatt-éier-t ginn
dubassschatt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassschatt-éier-t ginn
mirsischatt-éier-t ginn
dirsiddschatt-éier-t ginn
sisischatt-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarschatt-éier-t ginn
duwaarsschatt-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarschatt-éier-t ginn
mirwareschatt-éier-t ginn
dirwaartschatt-éier-t ginn
siwareschatt-éier-t ginn
Futur I
echwäert schatt-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert schatt-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif schatt-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif schatt-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier schatt-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles