E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschätz-en überschätzen (D)surestimer (F)
Stammformen iwwerschätz-eniwwerschätz-tiwwerschat
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerschätz-en
duiwwerschätz
hien/si,hatt/etiwwerschätz-t
miriwwerschätz-en
diriwwerschätz-t
siiwwerschätz-en
Passé composé
echhunniwwerschat
duhuesiwwerschat
hien/si,hatt/ethuetiwwerschat
mirhunniwwerschat
dirhuttiwwerschat
sihunniwwerschat
Plus-que-parfait
echhatiwwerschat
duhasiwwerschat
hien/si,hatt/ethatiwwerschat
mirhateniwwerschat
dirhatiwwerschat
sihateniwwerschat
Futur I
echwäert iwwerschätz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschat hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschätz-en
dugéifsiwwerschätz-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerschätz-en
mirgéifeniwwerschätz-en
dirgéiftiwwerschätz-en
sigéifeniwwerschätz-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerschat
duhässiwwerschat
hien/si,hatt/ethättiwwerschat
mirhätteniwwerschat
dirhättiwwerschat
sihätteniwwerschat
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschätz!
Plurieliwwerschätz-t!
iwwerschat
iwwerschätz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschätz-enënnerschätz-enofschätz-enschätz-enverschätz-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles