E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schaueren schauern (D) – frmir (F)
Stammformen schauerenschauertgeschauert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschaueren
duschauers
hien/si,hatt/etschauert
mirschaueren
dirschauert
sischaueren
Pass compos
echhugeschauert
duhuesgeschauert
hien/si,hatt/ethuetgeschauert
mirhugeschauert
dirhuttgeschauert
sihugeschauert
Plus-que-parfait
echhatgeschauert
duhasgeschauert
hien/si,hatt/ethatgeschauert
mirhategeschauert
dirhatgeschauert
sihategeschauert
Modale Futur I
echwäert schaueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geschauert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschaueren
dugéifsschaueren
hien/si,hatt/etgéifschaueren
mirgéifeschaueren
dirgéiftschaueren
sigéifeschaueren
Conditionnel pass compos
echhttgeschauert
duhssgeschauert
hien/si,hatt/ethttgeschauert
mirhättegeschauert
dirhttgeschauert
sihättegeschauert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschauer!
Plurielschauert!
geschauert
schaueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigeschauert
dugëssgeschauert
hie/si,hatt/etgëttgeschauert
mirgigeschauert
dirgittgeschauert
sigigeschauert
Pass compos
echsigeschauert ginn
dubassgeschauert ginn
hien/si,hatt/etassgeschauert ginn
mirsigeschauert ginn
dirsiddgeschauert ginn
sisigeschauert ginn
Plus-que-parfait
echwargeschauert ginn
duwaarsgeschauert ginn
hien/si,hatt/etwargeschauert ginn
mirwaregeschauert ginn
dirwaartgeschauert ginn
siwaregeschauert ginn
Modale Futur I
echwäert geschauert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert geschauert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschauert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschauert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier geschauert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles