E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aschéck-en einschicken, einsenden (D) – envoyer (F)
Stammformen aschéck-enschéck-t anage-schéck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéck-en an
duschéck-s an
hien/si,hatt/etschéck-t an
mirschéck-en an
dirschéck-t an
sischéck-en an
Passé composé
echhunnage-schéck-t
duhuesage-schéck-t
hien/si,hatt/ethuetage-schéck-t
mirhunnage-schéck-t
dirhuttage-schéck-t
sihunnage-schéck-t
Plus-que-parfait
echhatage-schéck-t
duhasage-schéck-t
hien/si,hatt/ethatage-schéck-t
mirhatenage-schéck-t
dirhatage-schéck-t
sihatenage-schéck-t
Futur I
echwäert aschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaschéck-en
dugéifsaschéck-en
hien/si,hatt/etgéifaschéck-en
mirgéifenaschéck-en
dirgéiftaschéck-en
sigéifenaschéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-schéck-t
duhässage-schéck-t
hien/si,hatt/ethättage-schéck-t
mirhättenage-schéck-t
dirhättage-schéck-t
sihättenage-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck an!
Plurielschéck-t an!
age-schéck-t
aschéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnage-schéck-t
dugëssage-schéck-t
hie/si,hatt/etgëttage-schéck-t
mirginnage-schéck-t
dirgittage-schéck-t
siginnage-schéck-t
Passé composé
echsinnage-schéck-t ginn
dubassage-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etassage-schéck-t ginn
mirsinnage-schéck-t ginn
dirsiddage-schéck-t ginn
sisinnage-schéck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-schéck-t ginn
duwaarsage-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-schéck-t ginn
mirwarenage-schéck-t ginn
dirwaartage-schéck-t ginn
siwarenage-schéck-t ginn
Futur I
echwäert age-schéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-schéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif age-schéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif age-schéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier age-schéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eraschéck-enerausschéck-enewechschéck-enfortschéck-enhanneschtschéck-enmatschéck-ennoschéck-enofschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzeréckschéck-enzouschéck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles