E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
hanneschtschéck-en zurückschicken (D) – retourner, renvoyer, réexpédier (F)
Stammformen hanneschtschéck-enschéck-t hanneschthanneschtge-schéck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéck-en hannescht
duschéck-s hannescht
hien/si,hatt/etschéck-t hannescht
mirschéck-en hannescht
dirschéck-t hannescht
sischéck-en hannescht
Passé composé
echhunnhanneschtge-schéck-t
duhueshanneschtge-schéck-t
hien/si,hatt/ethuethanneschtge-schéck-t
mirhunnhanneschtge-schéck-t
dirhutthanneschtge-schéck-t
sihunnhanneschtge-schéck-t
Plus-que-parfait
echhathanneschtge-schéck-t
duhashanneschtge-schéck-t
hien/si,hatt/ethathanneschtge-schéck-t
mirhatenhanneschtge-schéck-t
dirhathanneschtge-schéck-t
sihatenhanneschtge-schéck-t
Futur I
echwäert hanneschtschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtschéck-en
dugéifshanneschtschéck-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschéck-en
mirgéifenhanneschtschéck-en
dirgéifthanneschtschéck-en
sigéifenhanneschtschéck-en
Conditionnel Passé composé
echhätthanneschtge-schéck-t
duhässhanneschtge-schéck-t
hien/si,hatt/ethätthanneschtge-schéck-t
mirhättenhanneschtge-schéck-t
dirhätthanneschtge-schéck-t
sihättenhanneschtge-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck hannescht!
Plurielschéck-t hannescht!
hanneschtge-schéck-t
hanneschtschéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnhanneschtge-schéck-t
dugësshanneschtge-schéck-t
hie/si,hatt/etgëtthanneschtge-schéck-t
mirginnhanneschtge-schéck-t
dirgitthanneschtge-schéck-t
siginnhanneschtge-schéck-t
Passé composé
echsinnhanneschtge-schéck-t ginn
dubasshanneschtge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtge-schéck-t ginn
mirsinnhanneschtge-schéck-t ginn
dirsiddhanneschtge-schéck-t ginn
sisinnhanneschtge-schéck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarhanneschtge-schéck-t ginn
duwaarshanneschtge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtge-schéck-t ginn
mirwarenhanneschtge-schéck-t ginn
dirwaarthanneschtge-schéck-t ginn
siwarenhanneschtge-schéck-t ginn
Futur I
echwäert hanneschtge-schéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-schéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif hanneschtge-schéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif hanneschtge-schéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier hanneschtge-schéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéck-eneraschéck-enerausschéck-enewechschéck-enfortschéck-enmatschéck-ennoschéck-enofschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzeréckschéck-enzouschéck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles