E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matschécken mitschicken (D) – envoyer avec, ajouter à  la lettre (F)
Stammformen matschéckenschéckt matmatgeschéckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschécke mat
duschécks mat
hien/si,hatt/etschéckt mat
mirschécke mat
dirschéckt mat
sischécke mat
Passé composé
echhumatgeschéckt
duhuesmatgeschéckt
hien/si,hatt/ethuetmatgeschéckt
mirhumatgeschéckt
dirhuttmatgeschéckt
sihumatgeschéckt
Plus-que-parfait
echhatmatgeschéckt
duhasmatgeschéckt
hien/si,hatt/ethatmatgeschéckt
mirhatematgeschéckt
dirhatmatgeschéckt
sihatematgeschéckt
Futur I
echwäert matschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschécken
dugéifsmatschécken
hien/si,hatt/etgéifmatschécken
mirgéifematschécken
dirgéiftmatschécken
sigéifematschécken
Conditionnel Passé composé
echhättmatgeschéckt
duhässmatgeschéckt
hien/si,hatt/ethättmatgeschéckt
mirhättematgeschéckt
dirhättmatgeschéckt
sihättematgeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck mat!
Plurielschéckt mat!
matgeschéckt
matschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimatgeschéckt
dugëssmatgeschéckt
hie/si,hatt/etgëttmatgeschéckt
mirgimatgeschéckt
dirgittmatgeschéckt
sigimatgeschéckt
Passé composé
echsimatgeschéckt ginn
dubassmatgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etassmatgeschéckt ginn
mirsimatgeschéckt ginn
dirsiddmatgeschéckt ginn
sisimatgeschéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgeschéckt ginn
duwaarsmatgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarmatgeschéckt ginn
mirwarematgeschéckt ginn
dirwaartmatgeschéckt ginn
siwarematgeschéckt ginn
Futur I
echwäert matgeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif matgeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif matgeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier matgeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles