E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matschéck-en mitschicken (D) – envoyer avec, ajouter à  la lettre (F)
Stammformen matschéck-enschéck-t matmatge-schéck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéck-e mat
duschéck-s mat
hien/si,hatt/etschéck-t mat
mirschéck-e mat
dirschéck-t mat
sischéck-e mat
Passé composé
echhumatge-schéck-t
duhuesmatge-schéck-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-schéck-t
mirhumatge-schéck-t
dirhuttmatge-schéck-t
sihumatge-schéck-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-schéck-t
duhasmatge-schéck-t
hien/si,hatt/ethatmatge-schéck-t
mirhatematge-schéck-t
dirhatmatge-schéck-t
sihatematge-schéck-t
Futur I
echwäert matschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatschéck-en
dugéifsmatschéck-en
hien/si,hatt/etgéifmatschéck-en
mirgéifematschéck-en
dirgéiftmatschéck-en
sigéifematschéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättmatge-schéck-t
duhässmatge-schéck-t
hien/si,hatt/ethättmatge-schéck-t
mirhättematge-schéck-t
dirhättmatge-schéck-t
sihättematge-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck mat!
Plurielschéck-t mat!
matge-schéck-t
matschéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimatge-schéck-t
dugëssmatge-schéck-t
hie/si,hatt/etgëttmatge-schéck-t
mirgimatge-schéck-t
dirgittmatge-schéck-t
sigimatge-schéck-t
Passé composé
echsimatge-schéck-t ginn
dubassmatge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etassmatge-schéck-t ginn
mirsimatge-schéck-t ginn
dirsiddmatge-schéck-t ginn
sisimatge-schéck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-schéck-t ginn
duwaarsmatge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-schéck-t ginn
mirwarematge-schéck-t ginn
dirwaartmatge-schéck-t ginn
siwarematge-schéck-t ginn
Futur I
echwäert matge-schéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-schéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif matge-schéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif matge-schéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier matge-schéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéck-eneraschéck-enerausschéck-enewechschéck-enfortschéck-enhanneschtschéck-ennoschéck-enofschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzeréckschéck-enzouschéck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles