E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noschécken nachschicken (D) – faire suivre (lettre) (F)
Stammformen noschéckenschéckt nonogeschéckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschécken no
duschécks no
hien/si,hatt/etschéckt no
mirschécken no
dirschéckt no
sischécken no
Passé composé
echhunnnogeschéckt
duhuesnogeschéckt
hien/si,hatt/ethuetnogeschéckt
mirhunnnogeschéckt
dirhuttnogeschéckt
sihunnnogeschéckt
Plus-que-parfait
echhatnogeschéckt
duhasnogeschéckt
hien/si,hatt/ethatnogeschéckt
mirhatennogeschéckt
dirhatnogeschéckt
sihatennogeschéckt
Futur I
echwäert noschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoschécken
dugéifsnoschécken
hien/si,hatt/etgéifnoschécken
mirgéifennoschécken
dirgéiftnoschécken
sigéifennoschécken
Conditionnel Passé composé
echhättnogeschéckt
duhässnogeschéckt
hien/si,hatt/ethättnogeschéckt
mirhättennogeschéckt
dirhättnogeschéckt
sihättennogeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck no!
Plurielschéckt no!
nogeschéckt
noschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnogeschéckt
dugëssnogeschéckt
hie/si,hatt/etgëttnogeschéckt
mirginnnogeschéckt
dirgittnogeschéckt
siginnnogeschéckt
Passé composé
echsinnnogeschéckt ginn
dubassnogeschéckt ginn
hien/si,hatt/etassnogeschéckt ginn
mirsinnnogeschéckt ginn
dirsiddnogeschéckt ginn
sisinnnogeschéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarnogeschéckt ginn
duwaarsnogeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarnogeschéckt ginn
mirwarennogeschéckt ginn
dirwaartnogeschéckt ginn
siwarennogeschéckt ginn
Futur I
echwäert nogeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nogeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nogeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nogeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles