E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofschéck-en abschicken (D)envoyer, poster (F)
Stammformen ofschéck-enschéck-t ofofge-schéck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéck-en of
duschéck-s of
hien/si,hatt/etschéck-t of
mirschéck-en of
dirschéck-t of
sischéck-en of
Passé composé
echhunnofge-schéck-t
duhuesofge-schéck-t
hien/si,hatt/ethuetofge-schéck-t
mirhunnofge-schéck-t
dirhuttofge-schéck-t
sihunnofge-schéck-t
Plus-que-parfait
echhatofge-schéck-t
duhasofge-schéck-t
hien/si,hatt/ethatofge-schéck-t
mirhatenofge-schéck-t
dirhatofge-schéck-t
sihatenofge-schéck-t
Futur I
echwäert ofschéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofschéck-en
dugéifsofschéck-en
hien/si,hatt/etgéifofschéck-en
mirgéifenofschéck-en
dirgéiftofschéck-en
sigéifenofschéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-schéck-t
duhässofge-schéck-t
hien/si,hatt/ethättofge-schéck-t
mirhättenofge-schéck-t
dirhättofge-schéck-t
sihättenofge-schéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck of!
Plurielschéck-t of!
ofge-schéck-t
ofschéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-schéck-t
dugëssofge-schéck-t
hie/si,hatt/etgëttofge-schéck-t
mirginnofge-schéck-t
dirgittofge-schéck-t
siginnofge-schéck-t
Passé composé
echsinnofge-schéck-t ginn
dubassofge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-schéck-t ginn
mirsinnofge-schéck-t ginn
dirsiddofge-schéck-t ginn
sisinnofge-schéck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-schéck-t ginn
duwaarsofge-schéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-schéck-t ginn
mirwarenofge-schéck-t ginn
dirwaartofge-schéck-t ginn
siwarenofge-schéck-t ginn
Futur I
echwäert ofge-schéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-schéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-schéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-schéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-schéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéck-eneraschéck-enerausschéck-enewechschéck-enfortschéck-enhanneschtschéck-enmatschéck-ennoschéck-enschéck-enverschéck-envirschéck-enzeréckschéck-enzouschéck-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles