E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virschécken vorschicken (D) – envoyer avant (F)
Stammformen virschéckenschéckt virvirgeschéckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschécke vir
duschécks vir
hien/si,hatt/etschéckt vir
mirschécke vir
dirschéckt vir
sischécke vir
Passé composé
echhuvirgeschéckt
duhuesvirgeschéckt
hien/si,hatt/ethuetvirgeschéckt
mirhuvirgeschéckt
dirhuttvirgeschéckt
sihuvirgeschéckt
Plus-que-parfait
echhatvirgeschéckt
duhasvirgeschéckt
hien/si,hatt/ethatvirgeschéckt
mirhatevirgeschéckt
dirhatvirgeschéckt
sihatevirgeschéckt
Futur I
echwäert virschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirschécken
dugéifsvirschécken
hien/si,hatt/etgéifvirschécken
mirgéifevirschécken
dirgéiftvirschécken
sigéifevirschécken
Conditionnel Passé composé
echhättvirgeschéckt
duhässvirgeschéckt
hien/si,hatt/ethättvirgeschéckt
mirhättevirgeschéckt
dirhättvirgeschéckt
sihättevirgeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck vir!
Plurielschéckt vir!
virgeschéckt
virschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivirgeschéckt
dugëssvirgeschéckt
hie/si,hatt/etgëttvirgeschéckt
mirgivirgeschéckt
dirgittvirgeschéckt
sigivirgeschéckt
Passé composé
echsivirgeschéckt ginn
dubassvirgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etassvirgeschéckt ginn
mirsivirgeschéckt ginn
dirsiddvirgeschéckt ginn
sisivirgeschéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarvirgeschéckt ginn
duwaarsvirgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarvirgeschéckt ginn
mirwarevirgeschéckt ginn
dirwaartvirgeschéckt ginn
siwarevirgeschéckt ginn
Futur I
echwäert virgeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif virgeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif virgeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier virgeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenzeréckschéckenzouschécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles