E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouschécken zuschicken (D)envoyer, faire parvenir qch. à  qn. (F)
Stammformen zouschéckenschéckt zouzougeschéckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschécken zou
duschécks zou
hien/si,hatt/etschéckt zou
mirschécken zou
dirschéckt zou
sischécken zou
Passé composé
echhunnzougeschéckt
duhueszougeschéckt
hien/si,hatt/ethuetzougeschéckt
mirhunnzougeschéckt
dirhuttzougeschéckt
sihunnzougeschéckt
Plus-que-parfait
echhatzougeschéckt
duhaszougeschéckt
hien/si,hatt/ethatzougeschéckt
mirhatenzougeschéckt
dirhatzougeschéckt
sihatenzougeschéckt
Futur I
echwäert zouschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschécken
dugéifszouschécken
hien/si,hatt/etgéifzouschécken
mirgéifenzouschécken
dirgéiftzouschécken
sigéifenzouschécken
Conditionnel Passé composé
echhättzougeschéckt
duhässzougeschéckt
hien/si,hatt/ethättzougeschéckt
mirhättenzougeschéckt
dirhättzougeschéckt
sihättenzougeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéck zou!
Plurielschéckt zou!
zougeschéckt
zouschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougeschéckt
dugësszougeschéckt
hie/si,hatt/etgëttzougeschéckt
mirginnzougeschéckt
dirgittzougeschéckt
siginnzougeschéckt
Passé composé
echsinnzougeschéckt ginn
dubasszougeschéckt ginn
hien/si,hatt/etasszougeschéckt ginn
mirsinnzougeschéckt ginn
dirsiddzougeschéckt ginn
sisinnzougeschéckt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougeschéckt ginn
duwaarszougeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarzougeschéckt ginn
mirwarenzougeschéckt ginn
dirwaartzougeschéckt ginn
siwarenzougeschéckt ginn
Futur I
echwäert zougeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles