E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
draschëdd-en hineinschütten (D)verser dedans (F)
Stammformen draschëdd-enschët-t drandrage-schot-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëdd-en dran
duschëtt-s dran
hien/si,hatt/etschët-t dran
mirschëdd-en dran
dirschët-t dran
sischëdd-en dran
Passé composé
echhunndrage-schot-t
duhuesdrage-schot-t
hien/si,hatt/ethuetdrage-schot-t
mirhunndrage-schot-t
dirhuttdrage-schot-t
sihunndrage-schot-t
Plus-que-parfait
echhatdrage-schot-t
duhasdrage-schot-t
hien/si,hatt/ethatdrage-schot-t
mirhatendrage-schot-t
dirhatdrage-schot-t
sihatendrage-schot-t
Futur I
echwäert draschëdd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-schot-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdraschëdd-en
dugéifsdraschëdd-en
hien/si,hatt/etgéifdraschëdd-en
mirgéifendraschëdd-en
dirgéiftdraschëdd-en
sigéifendraschëdd-en
Conditionnel Passé composé
echhättdrage-schot-t
duhässdrage-schot-t
hien/si,hatt/ethättdrage-schot-t
mirhättendrage-schot-t
dirhättdrage-schot-t
sihättendrage-schot-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëtt dran!
Plurielschët-t dran!
drage-schot-t
draschëdd-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëdd-enausschëdd-enëmschëdd-enerausschëdd-enerofschëdd-enewechschëdd-eniwwerschëdd-ennoschëdd-enofschëdd-enopschëdd-enschëdd-enverschëdd-enzouschëdd-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles