E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerschëdden überschütten (D)
Stammformen iwwerschëddeniwwerschëttiwwerschott
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerschëdden
duiwwerschëtts
hien/si,hatt/etiwwerschëtt
miriwwerschëdden
diriwwerschëtt
siiwwerschëdden
Passé composé
echhunniwwerschott
duhuesiwwerschott
hien/si,hatt/ethuetiwwerschott
mirhunniwwerschott
dirhuttiwwerschott
sihunniwwerschott
Plus-que-parfait
echhatiwwerschott
duhasiwwerschott
hien/si,hatt/ethatiwwerschott
mirhateniwwerschott
dirhatiwwerschott
sihateniwwerschott
Futur I
echwäert iwwerschëdden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerschott hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerschëdden
dugéifsiwwerschëdden
hien/si,hatt/etgéifiwwerschëdden
mirgéifeniwwerschëdden
dirgéiftiwwerschëdden
sigéifeniwwerschëdden
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerschott
duhässiwwerschott
hien/si,hatt/ethättiwwerschott
mirhätteniwwerschott
dirhättiwwerschott
sihätteniwwerschott
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerschëtt!
Plurieliwwerschëtt!
iwwerschott
iwwerschëdden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëddenausschëddendraschëddenëmschëddenerausschëddenerofschëddenewechschëddennoschëddenofschëddenopschëddenschëddenverschëddenzouschëdden
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles