E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausscheeden ausscheiden (D) – liminer, scrter, quitter, ne pas re retenu, re limin (F)
Stammformen ausscheedenscheet ausausgescheet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echscheeden aus
duscheets aus
hien/si,hatt/etscheet aus
mirscheeden aus
dirscheet aus
sischeeden aus
Pass compos
echhunnausgescheet
duhuesausgescheet
hien/si,hatt/ethuetausgescheet
mirhunnausgescheet
dirhuttausgescheet
sihunnausgescheet
Plus-que-parfait
echhatausgescheet
duhasausgescheet
hien/si,hatt/ethatausgescheet
mirhatenausgescheet
dirhatausgescheet
sihatenausgescheet
Futur I
echwäert ausscheeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgescheet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausscheeden
dugéifsausscheeden
hien/si,hatt/etgéifausscheeden
mirgéifenausscheeden
dirgéiftausscheeden
sigéifenausscheeden
Conditionnel Pass compos
echhttausgescheet
duhssausgescheet
hien/si,hatt/ethttausgescheet
mirhttenausgescheet
dirhttausgescheet
sihttenausgescheet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscheet aus!
Plurielscheet aus!
ausgescheet
ausscheeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgescheet
dugëssausgescheet
hie/si,hatt/etgëttausgescheet
mirginnausgescheet
dirgittausgescheet
siginnausgescheet
Pass compos
echsinnausgescheet ginn
dubassausgescheet ginn
hien/si,hatt/etassausgescheet ginn
mirsinnausgescheet ginn
dirsiddausgescheet ginn
sisinnausgescheet ginn
Plus-que-parfait
echwarausgescheet ginn
duwaarsausgescheet ginn
hien/si,hatt/etwarausgescheet ginn
mirwarenausgescheet ginn
dirwaartausgescheet ginn
siwarenausgescheet ginn
Futur I
echwäert ausgescheet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgescheet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgescheet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgescheet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgescheet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nnerscheedenentscheedenofscheedenscheeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles