E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnerscheeden unterschieden (D)diffrencier (F)
Stammformen nnerscheedennnerscheetnnerscheet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (nner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerscheeden
dunnerscheets
hien/si,hatt/etnnerscheet
mirnnerscheeden
dirnnerscheet
sinnerscheeden
Pass compos
echhunnnnerscheet
duhuesnnerscheet
hien/si,hatt/ethuetnnerscheet
mirhunnnnerscheet
dirhuttnnerscheet
sihunnnnerscheet
Plus-que-parfait
echhatnnerscheet
duhasnnerscheet
hien/si,hatt/ethatnnerscheet
mirhatennnerscheet
dirhatnnerscheet
sihatennnerscheet
Futur I
echwäert nnerscheeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerscheet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerscheeden
dugéifsnnerscheeden
hien/si,hatt/etgéifnnerscheeden
mirgéifennnerscheeden
dirgéiftnnerscheeden
sigéifennnerscheeden
Conditionnel Pass compos
echhttnnerscheet
duhssnnerscheet
hien/si,hatt/ethttnnerscheet
mirhttennnerscheet
dirhttnnerscheet
sihttennnerscheet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerscheet!
Plurielnnerscheet!
nnerscheet
nnerscheeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnerscheet
dugëssnnerscheet
hie/si,hatt/etgëttnnerscheet
mirginnnnerscheet
dirgittnnerscheet
siginnnnerscheet
Pass compos
echsinnnnerscheet ginn
dubassnnerscheet ginn
hien/si,hatt/etassnnerscheet ginn
mirsinnnnerscheet ginn
dirsiddnnerscheet ginn
sisinnnnerscheet ginn
Plus-que-parfait
echwarnnerscheet ginn
duwaarsnnerscheet ginn
hien/si,hatt/etwarnnerscheet ginn
mirwarennnerscheet ginn
dirwaartnnerscheet ginn
siwarennnerscheet ginn
Futur I
echwäert nnerscheet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerscheet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnerscheet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnerscheet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnerscheet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheedenentscheedenofscheedenscheeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles