E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Žnnerscheed-en unterschieden (D)diffťrencier (F)
Stammformen Žnnerscheed-enŽnnerschee-tŽnnerschee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerscheed-en
duŽnnerscheet-s
hien/si,hatt/etŽnnerschee-t
mirŽnnerscheed-en
dirŽnnerschee-t
siŽnnerscheed-en
Passť composť
echhunnŽnnerschee-t
duhuesŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethuetŽnnerschee-t
mirhunnŽnnerschee-t
dirhuttŽnnerschee-t
sihunnŽnnerschee-t
Plus-que-parfait
echhatŽnnerschee-t
duhasŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethatŽnnerschee-t
mirhatenŽnnerschee-t
dirhatŽnnerschee-t
sihatenŽnnerschee-t
Futur I
echwäert Žnnerscheed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerschee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerscheed-en
dugéifsŽnnerscheed-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerscheed-en
mirgéifenŽnnerscheed-en
dirgéiftŽnnerscheed-en
sigéifenŽnnerscheed-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerschee-t
duhšssŽnnerschee-t
hien/si,hatt/ethšttŽnnerschee-t
mirhšttenŽnnerschee-t
dirhšttŽnnerschee-t
sihšttenŽnnerschee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerscheet!
PlurielŽnnerschee-t!
Žnnerschee-t
Žnnerscheed-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prťsent
echginnŽnnerschee-t
dugëssŽnnerschee-t
hie/si,hatt/etgëttŽnnerschee-t
mirginnŽnnerschee-t
dirgittŽnnerschee-t
siginnŽnnerschee-t
Passť composť
echsinnŽnnerschee-t ginn
dubassŽnnerschee-t ginn
hien/si,hatt/etassŽnnerschee-t ginn
mirsinnŽnnerschee-t ginn
dirsiddŽnnerschee-t ginn
sisinnŽnnerschee-t ginn
Plus-que-parfait
echwarŽnnerschee-t ginn
duwaarsŽnnerschee-t ginn
hien/si,hatt/etwarŽnnerschee-t ginn
mirwarenŽnnerschee-t ginn
dirwaartŽnnerschee-t ginn
siwarenŽnnerschee-t ginn
Futur I
echwäert Žnnerschee-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerschee-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgťif Žnnerschee-t
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgťif Žnnerschee-t ginn
dugťifs
hie/si,hatt/etgťif
mirgéifen
dirgťift
sigéifen
Conditionnel Passť composť
echwier Žnnerschee-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheed-enentscheed-enofscheed-enscheed-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles