E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
entscheeden entscheiden (D)dcider (F)
Stammformen entscheedenentscheetentscheet
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentscheeden
duentscheets
hien/si,hatt/etentscheet
mirentscheeden
direntscheet
sientscheeden
Pass compos
echhunnentscheet
duhuesentscheet
hien/si,hatt/ethuetentscheet
mirhunnentscheet
dirhuttentscheet
sihunnentscheet
Plus-que-parfait
echhatentscheet
duhasentscheet
hien/si,hatt/ethatentscheet
mirhatenentscheet
dirhatentscheet
sihatenentscheet
Futur I
echwäert entscheeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entscheet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentscheeden
dugéifsentscheeden
hien/si,hatt/etgéifentscheeden
mirgéifenentscheeden
dirgéiftentscheeden
sigéifenentscheeden
Conditionnel Pass compos
echhttentscheet
duhssentscheet
hien/si,hatt/ethttentscheet
mirhttenentscheet
dirhttentscheet
sihttenentscheet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentscheet!
Plurielentscheet!
entscheet
entscheeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnentscheet
dugëssentscheet
hie/si,hatt/etgëttentscheet
mirginnentscheet
dirgittentscheet
siginnentscheet
Pass compos
echsinnentscheet ginn
dubassentscheet ginn
hien/si,hatt/etassentscheet ginn
mirsinnentscheet ginn
dirsiddentscheet ginn
sisinnentscheet ginn
Plus-que-parfait
echwarentscheet ginn
duwaarsentscheet ginn
hien/si,hatt/etwarentscheet ginn
mirwarenentscheet ginn
dirwaartentscheet ginn
siwarenentscheet ginn
Futur I
echwäert entscheet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entscheet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif entscheet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif entscheet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier entscheet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheedennnerscheedenofscheedenscheeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles