E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
abrennen einbrennen (D) – marquer qn. au fer rouge (F) – to bake (E)
Stammformen abrennenbrennt anagebrannt
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbrennen an
dubrenns an
hien/si,hatt/etbrennt an
mirbrennen an
dirbrennt an
sibrennen an
Pass compos
echhunnagebrannt
duhuesagebrannt
hien/si,hatt/ethuetagebrannt
mirhunnagebrannt
dirhuttagebrannt
sihunnagebrannt
Plus-que-parfait
echhatagebrannt
duhasagebrannt
hien/si,hatt/ethatagebrannt
mirhatenagebrannt
dirhatagebrannt
sihatenagebrannt
Modale Futur I
echwäert abrennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agebrannt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifabrennen
dugéifsabrennen
hien/si,hatt/etgéifabrennen
mirgéifenabrennen
dirgéiftabrennen
sigéifenabrennen
Conditionnel pass compos
echhttagebrannt
duhssagebrannt
hien/si,hatt/ethttagebrannt
mirhttenagebrannt
dirhttagebrannt
sihttenagebrannt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrenn an!
Plurielbrennt an!
agebrannt
abrennen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnagebrannt
dugëssagebrannt
hie/si,hatt/etgëttagebrannt
mirginnagebrannt
dirgittagebrannt
siginnagebrannt
Pass compos
echsinnagebrannt ginn
dubassagebrannt ginn
hien/si,hatt/etassagebrannt ginn
mirsinnagebrannt ginn
dirsiddagebrannt ginn
sisinnagebrannt ginn
Plus-que-parfait
echwaragebrannt ginn
duwaarsagebrannt ginn
hien/si,hatt/etwaragebrannt ginn
mirwarenagebrannt ginn
dirwaartagebrannt ginn
siwarenagebrannt ginn
Modale Futur I
echwäert agebrannt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert agebrannt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agebrannt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agebrannt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier agebrannt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbrennenbrennenduerchbrennenofbrennenubrennenverbrennen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles