E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
scheeden scheiden (D) – se divorcer (F)
Stammformen scheedenscheetgescheet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echscheeden
duscheets
hien/si,hatt/etscheet
mirscheeden
dirscheet
sischeeden
Pass compos
echhugescheet
duhuesgescheet
hien/si,hatt/ethuetgescheet
mirhugescheet
dirhuttgescheet
sihugescheet
Plus-que-parfait
echhatgescheet
duhasgescheet
hien/si,hatt/ethatgescheet
mirhategescheet
dirhatgescheet
sihategescheet
Modale Futur I
echwäert scheeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gescheet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifscheeden
dugéifsscheeden
hien/si,hatt/etgéifscheeden
mirgéifescheeden
dirgéiftscheeden
sigéifescheeden
Conditionnel pass compos
echhttgescheet
duhssgescheet
hien/si,hatt/ethttgescheet
mirhättegescheet
dirhttgescheet
sihättegescheet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierscheet!
Plurielscheet!
gescheet
scheeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgigescheet
dugëssgescheet
hie/si,hatt/etgëttgescheet
mirgigescheet
dirgittgescheet
sigigescheet
Pass compos
echsigescheet ginn
dubassgescheet ginn
hien/si,hatt/etassgescheet ginn
mirsigescheet ginn
dirsiddgescheet ginn
sisigescheet ginn
Plus-que-parfait
echwargescheet ginn
duwaarsgescheet ginn
hien/si,hatt/etwargescheet ginn
mirwaregescheet ginn
dirwaartgescheet ginn
siwaregescheet ginn
Modale Futur I
echwäert gescheet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert gescheet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gescheet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gescheet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier gescheet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausscheedennnerscheedenentscheedenofscheeden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles