E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschéineren verschéineren (D)embellir (F)
Stammformen verschéinerenverschéinertverschéinert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverschéineren
duverschéiners
hien/si,hatt/etverschéinert
mirverschéineren
dirverschéinert
siverschéineren
Passé composé
echhuverschéinert
duhuesverschéinert
hien/si,hatt/ethuetverschéinert
mirhuverschéinert
dirhuttverschéinert
sihuverschéinert
Plus-que-parfait
echhatverschéinert
duhasverschéinert
hien/si,hatt/ethatverschéinert
mirhateverschéinert
dirhatverschéinert
sihateverschéinert
Futur I
echwäert verschéineren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschéinert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschéineren
dugéifsverschéineren
hien/si,hatt/etgéifverschéineren
mirgéifeverschéineren
dirgéiftverschéineren
sigéifeverschéineren
Conditionnel Passé composé
echhättverschéinert
duhässverschéinert
hien/si,hatt/ethättverschéinert
mirhätteverschéinert
dirhättverschéinert
sihätteverschéinert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschéiner!
Plurielverschéinert!
verschéinert
verschéineren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles