E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschéissen heraußchießen (D) – tirer dehors (F)
Stammformen erausschéissenschéisst erauserausgeschoss
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéissen eraus
duschéiss eraus
hien/si,hatt/etschéisst eraus
mirschéissen eraus
dirschéisst eraus
sischéissen eraus
Passé composé
echhunnerausgeschoss
duhueserausgeschoss
hien/si,hatt/ethueterausgeschoss
mirhunnerausgeschoss
dirhutterausgeschoss
sihunnerausgeschoss
Plus-que-parfait
echhaterausgeschoss
duhaserausgeschoss
hien/si,hatt/ethaterausgeschoss
mirhatenerausgeschoss
dirhaterausgeschoss
sihatenerausgeschoss
Futur I
echwäert erausschéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschéissen
dugéifserausschéissen
hien/si,hatt/etgéiferausschéissen
mirgéifenerausschéissen
dirgéifterausschéissen
sigéifenerausschéissen
Conditionnel Passé composé
echhätterausgeschoss
duhässerausgeschoss
hien/si,hatt/ethätterausgeschoss
mirhättenerausgeschoss
dirhätterausgeschoss
sihättenerausgeschoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéiss eraus!
Plurielschéisst eraus!
erausgeschoss
erausschéissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerausgeschoss
dugësserausgeschoss
hie/si,hatt/etgëtterausgeschoss
mirginnerausgeschoss
dirgitterausgeschoss
siginnerausgeschoss
Passé composé
echsinnerausgeschoss ginn
dubasserausgeschoss ginn
hien/si,hatt/etasserausgeschoss ginn
mirsinnerausgeschoss ginn
dirsidderausgeschoss ginn
sisinnerausgeschoss ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgeschoss ginn
duwaarserausgeschoss ginn
hien/si,hatt/etwarerausgeschoss ginn
mirwarenerausgeschoss ginn
dirwaarterausgeschoss ginn
siwarenerausgeschoss ginn
Futur I
echwäert erausgeschoss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgeschoss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erausgeschoss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erausgeschoss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erausgeschoss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéissenausschéissenbeschéissendernieftschéissendraschéissendropschéissenduerchschéisseneraschéissenerofschéisseneropschéissenerschéissenewechschéissennoschéissenofschéissenschéissenuschéissenverschéissenvirschéissenzeréckschéissenzouschéissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles