E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausschéiss-en heraußchießen (D)tirer dehors (F)
Stammformen erausschéiss-enschéiss-t erauserausge-schoss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéiss-en eraus
duschéis-s eraus
hien/si,hatt/etschéiss-t eraus
mirschéiss-en eraus
dirschéiss-t eraus
sischéiss-en eraus
Passé composé
echhunnerausge-schoss
duhueserausge-schoss
hien/si,hatt/ethueterausge-schoss
mirhunnerausge-schoss
dirhutterausge-schoss
sihunnerausge-schoss
Plus-que-parfait
echhaterausge-schoss
duhaserausge-schoss
hien/si,hatt/ethaterausge-schoss
mirhatenerausge-schoss
dirhaterausge-schoss
sihatenerausge-schoss
Futur I
echwäert erausschéiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausschéiss-en
dugéifserausschéiss-en
hien/si,hatt/etgéiferausschéiss-en
mirgéifenerausschéiss-en
dirgéifterausschéiss-en
sigéifenerausschéiss-en
Conditionnel Passé composé
echhätterausge-schoss
duhässerausge-schoss
hien/si,hatt/ethätterausge-schoss
mirhättenerausge-schoss
dirhätterausge-schoss
sihättenerausge-schoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéiss eraus!
Plurielschéiss-t eraus!
erausge-schoss
erausschéiss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerausge-schoss
dugësserausge-schoss
hie/si,hatt/etgëtterausge-schoss
mirginnerausge-schoss
dirgitterausge-schoss
siginnerausge-schoss
Passé composé
echsinnerausge-schoss ginn
dubasserausge-schoss ginn
hien/si,hatt/etasserausge-schoss ginn
mirsinnerausge-schoss ginn
dirsidderausge-schoss ginn
sisinnerausge-schoss ginn
Plus-que-parfait
echwarerausge-schoss ginn
duwaarserausge-schoss ginn
hien/si,hatt/etwarerausge-schoss ginn
mirwarenerausge-schoss ginn
dirwaarterausge-schoss ginn
siwarenerausge-schoss ginn
Futur I
echwäert erausge-schoss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausge-schoss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erausge-schoss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erausge-schoss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erausge-schoss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéiss-enausschéiss-enbeschéiss-endernieftschéiss-endraschéiss-endropschéiss-enduerchschéiss-eneraschéiss-enerofschéiss-eneropschéiss-enerschéiss-enewechschéiss-ennoschéiss-enofschéiss-enschéiss-enuschéiss-enverschéiss-envirschéiss-enzeréckschéiss-enzouschéiss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles