E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropschéissen heraufschießen (D) – tirer vers le haut (F)
Stammformen eropschéissenschéisst eroperopgeschoss
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschéissen erop
duschéiss erop
hien/si,hatt/etschéisst erop
mirschéissen erop
dirschéisst erop
sischéissen erop
Passé composé
echhunneropgeschoss
duhueseropgeschoss
hien/si,hatt/ethueteropgeschoss
mirhunneropgeschoss
dirhutteropgeschoss
sihunneropgeschoss
Plus-que-parfait
echhateropgeschoss
duhaseropgeschoss
hien/si,hatt/ethateropgeschoss
mirhateneropgeschoss
dirhateropgeschoss
sihateneropgeschoss
Futur I
echwäert eropschéissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschoss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopschéissen
dugéifseropschéissen
hien/si,hatt/etgéiferopschéissen
mirgéifeneropschéissen
dirgéifteropschéissen
sigéifeneropschéissen
Conditionnel Passé composé
echhätteropgeschoss
duhässeropgeschoss
hien/si,hatt/ethätteropgeschoss
mirhätteneropgeschoss
dirhätteropgeschoss
sihätteneropgeschoss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschéiss erop!
Plurielschéisst erop!
eropgeschoss
eropschéissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneropgeschoss
dugësseropgeschoss
hie/si,hatt/etgëtteropgeschoss
mirginneropgeschoss
dirgitteropgeschoss
siginneropgeschoss
Passé composé
echsinneropgeschoss ginn
dubasseropgeschoss ginn
hien/si,hatt/etasseropgeschoss ginn
mirsinneropgeschoss ginn
dirsidderopgeschoss ginn
sisinneropgeschoss ginn
Plus-que-parfait
echwareropgeschoss ginn
duwaarseropgeschoss ginn
hien/si,hatt/etwareropgeschoss ginn
mirwareneropgeschoss ginn
dirwaarteropgeschoss ginn
siwareneropgeschoss ginn
Futur I
echwäert eropgeschoss ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eropgeschoss gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eropgeschoss
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eropgeschoss ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eropgeschoss ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschéissenausschéissenbeschéissendernieftschéissendraschéissendropschéissenduerchschéisseneraschéissenerausschéissenerofschéissenerschéissenewechschéissennoschéissenofschéissenschéissenuschéissenverschéissenvirschéissenzeréckschéissenzouschéissen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles