E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ubrenn-en anbrennen (D)brler, cramer (F)to scorch (E)
Stammformen ubrenn-enbrenn-t unuge-brann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbrenn-en un
dubrenn-s un
hien/si,hatt/etbrenn-t un
mirbrenn-en un
dirbrenn-t un
sibrenn-en un
Pass compos
echhunnuge-brann-t
duhuesuge-brann-t
hien/si,hatt/ethuetuge-brann-t
mirhunnuge-brann-t
dirhuttuge-brann-t
sihunnuge-brann-t
Plus-que-parfait
echhatuge-brann-t
duhasuge-brann-t
hien/si,hatt/ethatuge-brann-t
mirhatenuge-brann-t
dirhatuge-brann-t
sihatenuge-brann-t
Futur I
echwäert ubrenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-brann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifubrenn-en
dugéifsubrenn-en
hien/si,hatt/etgéifubrenn-en
mirgéifenubrenn-en
dirgéiftubrenn-en
sigéifenubrenn-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-brann-t
duhssuge-brann-t
hien/si,hatt/ethttuge-brann-t
mirhttenuge-brann-t
dirhttuge-brann-t
sihttenuge-brann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrenn un!
Plurielbrenn-t un!
uge-brann-t
ubrenn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-brann-t
dugëssuge-brann-t
hie/si,hatt/etgëttuge-brann-t
mirginnuge-brann-t
dirgittuge-brann-t
siginnuge-brann-t
Pass compos
echsinnuge-brann-t ginn
dubassuge-brann-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-brann-t ginn
mirsinnuge-brann-t ginn
dirsidduge-brann-t ginn
sisinnuge-brann-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-brann-t ginn
duwaarsuge-brann-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-brann-t ginn
mirwarenuge-brann-t ginn
dirwaartuge-brann-t ginn
siwarenuge-brann-t ginn
Futur I
echwäert uge-brann-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-brann-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-brann-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-brann-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-brann-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abrenn-enausbrenn-enbrenn-enduerchbrenn-enofbrenn-enverbrenn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles