E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschenk-en beschenken (D) – gratifier, faire un cadeau (F)
Stammformen beschenk-enbeschenk-tbeschenk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschenk-en
dubeschenk-s
hien/si,hatt/etbeschenk-t
mirbeschenk-en
dirbeschenk-t
sibeschenk-en
Pass compos
echhubeschenk-t
duhuesbeschenk-t
hien/si,hatt/ethuetbeschenk-t
mirhubeschenk-t
dirhuttbeschenk-t
sihubeschenk-t
Plus-que-parfait
echhatbeschenk-t
duhasbeschenk-t
hien/si,hatt/ethatbeschenk-t
mirhatebeschenk-t
dirhatbeschenk-t
sihatebeschenk-t
Futur I
echwäert beschenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschenk-en
dugéifsbeschenk-en
hien/si,hatt/etgéifbeschenk-en
mirgéifebeschenk-en
dirgéiftbeschenk-en
sigéifebeschenk-en
Conditionnel Pass compos
echhttbeschenk-t
duhssbeschenk-t
hien/si,hatt/ethttbeschenk-t
mirhättebeschenk-t
dirhttbeschenk-t
sihättebeschenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschenk!
Plurielbeschenk-t!
beschenk-t
beschenk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeschenk-t
dugëssbeschenk-t
hie/si,hatt/etgëttbeschenk-t
mirgibeschenk-t
dirgittbeschenk-t
sigibeschenk-t
Pass compos
echsibeschenk-t ginn
dubassbeschenk-t ginn
hien/si,hatt/etassbeschenk-t ginn
mirsibeschenk-t ginn
dirsiddbeschenk-t ginn
sisibeschenk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschenk-t ginn
duwaarsbeschenk-t ginn
hien/si,hatt/etwarbeschenk-t ginn
mirwarebeschenk-t ginn
dirwaartbeschenk-t ginn
siwarebeschenk-t ginn
Futur I
echwäert beschenk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschenk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beschenk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beschenk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beschenk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechschenk-enschenk-enverschenk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles