E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechschenk-en verschenken (D) – faire cadeau de qch. (F)
Stammformen ewechschenk-enschenk-t ewechewechge-schenk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschenk-en ewech
duschenk-s ewech
hien/si,hatt/etschenk-t ewech
mirschenk-en ewech
dirschenk-t ewech
sischenk-en ewech
Pass compos
echhunnewechge-schenk-t
duhuesewechge-schenk-t
hien/si,hatt/ethuetewechge-schenk-t
mirhunnewechge-schenk-t
dirhuttewechge-schenk-t
sihunnewechge-schenk-t
Plus-que-parfait
echhatewechge-schenk-t
duhasewechge-schenk-t
hien/si,hatt/ethatewechge-schenk-t
mirhatenewechge-schenk-t
dirhatewechge-schenk-t
sihatenewechge-schenk-t
Modale Futur I
echwäert ewechschenk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ewechge-schenk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechschenk-en
dugéifsewechschenk-en
hien/si,hatt/etgéifewechschenk-en
mirgéifenewechschenk-en
dirgéiftewechschenk-en
sigéifenewechschenk-en
Conditionnel pass compos
echhttewechge-schenk-t
duhssewechge-schenk-t
hien/si,hatt/ethttewechge-schenk-t
mirhttenewechge-schenk-t
dirhttewechge-schenk-t
sihttenewechge-schenk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschenk ewech!
Plurielschenk-t ewech!
ewechge-schenk-t
ewechschenk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnewechge-schenk-t
dugëssewechge-schenk-t
hie/si,hatt/etgëttewechge-schenk-t
mirginnewechge-schenk-t
dirgittewechge-schenk-t
siginnewechge-schenk-t
Pass compos
echsinnewechge-schenk-t ginn
dubassewechge-schenk-t ginn
hien/si,hatt/etassewechge-schenk-t ginn
mirsinnewechge-schenk-t ginn
dirsiddewechge-schenk-t ginn
sisinnewechge-schenk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarewechge-schenk-t ginn
duwaarsewechge-schenk-t ginn
hien/si,hatt/etwarewechge-schenk-t ginn
mirwarenewechge-schenk-t ginn
dirwaartewechge-schenk-t ginn
siwarenewechge-schenk-t ginn
Modale Futur I
echwäert ewechge-schenk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ewechge-schenk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ewechge-schenk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ewechge-schenk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ewechge-schenk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschenk-enschenk-enverschenk-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles