E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschenken verschenken (D)offrir qch., faire un don (F)
Stammformen verschenkenverschenktverschenkt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschenken
duverschenks
hien/si,hatt/etverschenkt
mirverschenken
dirverschenkt
siverschenken
Pass compos
echhuverschenkt
duhuesverschenkt
hien/si,hatt/ethuetverschenkt
mirhuverschenkt
dirhuttverschenkt
sihuverschenkt
Plus-que-parfait
echhatverschenkt
duhasverschenkt
hien/si,hatt/ethatverschenkt
mirhateverschenkt
dirhatverschenkt
sihateverschenkt
Futur I
echwäert verschenken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschenkt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschenken
dugéifsverschenken
hien/si,hatt/etgéifverschenken
mirgéifeverschenken
dirgéiftverschenken
sigéifeverschenken
Conditionnel Pass compos
echhttverschenkt
duhssverschenkt
hien/si,hatt/ethttverschenkt
mirhätteverschenkt
dirhttverschenkt
sihätteverschenkt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschenk!
Plurielverschenkt!
verschenkt
verschenken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverschenkt
dugëssverschenkt
hie/si,hatt/etgëttverschenkt
mirgiverschenkt
dirgittverschenkt
sigiverschenkt
Pass compos
echsiverschenkt ginn
dubassverschenkt ginn
hien/si,hatt/etassverschenkt ginn
mirsiverschenkt ginn
dirsiddverschenkt ginn
sisiverschenkt ginn
Plus-que-parfait
echwarverschenkt ginn
duwaarsverschenkt ginn
hien/si,hatt/etwarverschenkt ginn
mirwareverschenkt ginn
dirwaartverschenkt ginn
siwareverschenkt ginn
Futur I
echwäert verschenkt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschenkt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verschenkt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verschenkt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verschenkt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschenkenewechschenkenschenken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles