E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraschëppen hereinschaufeln (D)
Stammformen eraschëppenschëppt eranerageschëppt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echschëppen eran
duschëpps eran
hien/si,hatt/etschëppt eran
mirschëppen eran
dirschëppt eran
sischëppen eran
Passé composé
echhunnerageschëppt
duhueserageschëppt
hien/si,hatt/ethueterageschëppt
mirhunnerageschëppt
dirhutterageschëppt
sihunnerageschëppt
Plus-que-parfait
echhaterageschëppt
duhaserageschëppt
hien/si,hatt/ethaterageschëppt
mirhatenerageschëppt
dirhaterageschëppt
sihatenerageschëppt
Futur I
echwäert eraschëppen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschëppt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaschëppen
dugéifseraschëppen
hien/si,hatt/etgéiferaschëppen
mirgéifeneraschëppen
dirgéifteraschëppen
sigéifeneraschëppen
Conditionnel Passé composé
echhätterageschëppt
duhässerageschëppt
hien/si,hatt/ethätterageschëppt
mirhättenerageschëppt
dirhätterageschëppt
sihättenerageschëppt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschëpp eran!
Plurielschëppt eran!
erageschëppt
eraschëppen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnerageschëppt
dugësserageschëppt
hie/si,hatt/etgëtterageschëppt
mirginnerageschëppt
dirgitterageschëppt
siginnerageschëppt
Passé composé
echsinnerageschëppt ginn
dubasserageschëppt ginn
hien/si,hatt/etasserageschëppt ginn
mirsinnerageschëppt ginn
dirsidderageschëppt ginn
sisinnerageschëppt ginn
Plus-que-parfait
echwarerageschëppt ginn
duwaarserageschëppt ginn
hien/si,hatt/etwarerageschëppt ginn
mirwarenerageschëppt ginn
dirwaarterageschëppt ginn
siwarenerageschëppt ginn
Futur I
echwäert erageschëppt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschëppt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif erageschëppt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif erageschëppt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier erageschëppt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschëppenerausschëppenewechschëppenofschëppenschëppenzouschëppen
Remarquen (intern)
fr: übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles