E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verbrenn-en verbrennen (D) – brler (F) – to burn (E)
Stammformen verbrenn-enverbrenn-tverbrann-t
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echverbrenn-en
duverbrenn-s
hien/si,hatt/etverbrenn-t
mirverbrenn-en
dirverbrenn-t
siverbrenn-en
Pass compos
echhuverbrann-t
duhuesverbrann-t
hien/si,hatt/ethuetverbrann-t
mirhuverbrann-t
dirhuttverbrann-t
sihuverbrann-t
Plus-que-parfait
echhatverbrann-t
duhasverbrann-t
hien/si,hatt/ethatverbrann-t
mirhateverbrann-t
dirhatverbrann-t
sihateverbrann-t
Modale Futur I
echwäert verbrenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verbrann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbrenn-en
dugéifsverbrenn-en
hien/si,hatt/etgéifverbrenn-en
mirgéifeverbrenn-en
dirgéiftverbrenn-en
sigéifeverbrenn-en
Conditionnel pass compos
echhttverbrann-t
duhssverbrann-t
hien/si,hatt/ethttverbrann-t
mirhätteverbrann-t
dirhttverbrann-t
sihätteverbrann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbrenn!
Plurielverbrenn-t!
verbrann-t
verbrenn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiverbrann-t
dugëssverbrann-t
hie/si,hatt/etgëttverbrann-t
mirgiverbrann-t
dirgittverbrann-t
sigiverbrann-t
Pass compos
echsiverbrann-t ginn
dubassverbrann-t ginn
hien/si,hatt/etassverbrann-t ginn
mirsiverbrann-t ginn
dirsiddverbrann-t ginn
sisiverbrann-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverbrann-t ginn
duwaarsverbrann-t ginn
hien/si,hatt/etwarverbrann-t ginn
mirwareverbrann-t ginn
dirwaartverbrann-t ginn
siwareverbrann-t ginn
Modale Futur I
echwäert verbrann-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert verbrann-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verbrann-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verbrann-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier verbrann-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
abrenn-enausbrenn-enbrenn-enduerchbrenn-enofbrenn-enubrenn-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles