E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouschpp-en zuschaufeln (D) – combler (F)
Stammformen zouschpp-enschpp-t zouzouge-schpp-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echschpp-en zou
duschpp-s zou
hien/si,hatt/etschpp-t zou
mirschpp-en zou
dirschpp-t zou
sischpp-en zou
Pass compos
echhunnzouge-schpp-t
duhueszouge-schpp-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-schpp-t
mirhunnzouge-schpp-t
dirhuttzouge-schpp-t
sihunnzouge-schpp-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-schpp-t
duhaszouge-schpp-t
hien/si,hatt/ethatzouge-schpp-t
mirhatenzouge-schpp-t
dirhatzouge-schpp-t
sihatenzouge-schpp-t
Modale Futur I
echwäert zouschpp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zouge-schpp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouschpp-en
dugéifszouschpp-en
hien/si,hatt/etgéifzouschpp-en
mirgéifenzouschpp-en
dirgéiftzouschpp-en
sigéifenzouschpp-en
Conditionnel pass compos
echhttzouge-schpp-t
duhsszouge-schpp-t
hien/si,hatt/ethttzouge-schpp-t
mirhttenzouge-schpp-t
dirhttzouge-schpp-t
sihttenzouge-schpp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschpp zou!
Plurielschpp-t zou!
zouge-schpp-t
zouschpp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnzouge-schpp-t
dugësszouge-schpp-t
hie/si,hatt/etgëttzouge-schpp-t
mirginnzouge-schpp-t
dirgittzouge-schpp-t
siginnzouge-schpp-t
Pass compos
echsinnzouge-schpp-t ginn
dubasszouge-schpp-t ginn
hien/si,hatt/etasszouge-schpp-t ginn
mirsinnzouge-schpp-t ginn
dirsiddzouge-schpp-t ginn
sisinnzouge-schpp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzouge-schpp-t ginn
duwaarszouge-schpp-t ginn
hien/si,hatt/etwarzouge-schpp-t ginn
mirwarenzouge-schpp-t ginn
dirwaartzouge-schpp-t ginn
siwarenzouge-schpp-t ginn
Modale Futur I
echwäert zouge-schpp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert zouge-schpp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zouge-schpp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zouge-schpp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier zouge-schpp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aschpp-eneraschpp-enerausschpp-enewechschpp-enofschpp-enschpp-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles