E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beschichten beschichten (D)recouvrir (F)
Stammformen beschichtenbeschichtbeschicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeschichten
dubeschichts
hien/si,hatt/etbeschicht
mirbeschichten
dirbeschicht
sibeschichten
Pass compos
echhubeschicht
duhuesbeschicht
hien/si,hatt/ethuetbeschicht
mirhubeschicht
dirhuttbeschicht
sihubeschicht
Plus-que-parfait
echhatbeschicht
duhasbeschicht
hien/si,hatt/ethatbeschicht
mirhatebeschicht
dirhatbeschicht
sihatebeschicht
Futur I
echwäert beschichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeschichten
dugéifsbeschichten
hien/si,hatt/etgéifbeschichten
mirgéifebeschichten
dirgéiftbeschichten
sigéifebeschichten
Conditionnel Pass compos
echhttbeschicht
duhssbeschicht
hien/si,hatt/ethttbeschicht
mirhättebeschicht
dirhttbeschicht
sihättebeschicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeschicht!
Plurielbeschicht!
beschicht
beschichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibeschicht
dugëssbeschicht
hie/si,hatt/etgëttbeschicht
mirgibeschicht
dirgittbeschicht
sigibeschicht
Pass compos
echsibeschicht ginn
dubassbeschicht ginn
hien/si,hatt/etassbeschicht ginn
mirsibeschicht ginn
dirsiddbeschicht ginn
sisibeschicht ginn
Plus-que-parfait
echwarbeschicht ginn
duwaarsbeschicht ginn
hien/si,hatt/etwarbeschicht ginn
mirwarebeschicht ginn
dirwaartbeschicht ginn
siwarebeschicht ginn
Futur I
echwäert beschicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beschicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif beschicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif beschicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier beschicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
schichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles