E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
schichten schichten (D) – empiler (F)
Stammformen schichtenschichtgeschicht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echschichten
duschichts
hien/si,hatt/etschicht
mirschichten
dirschicht
sischichten
Pass compos
echhugeschicht
duhuesgeschicht
hien/si,hatt/ethuetgeschicht
mirhugeschicht
dirhuttgeschicht
sihugeschicht
Plus-que-parfait
echhatgeschicht
duhasgeschicht
hien/si,hatt/ethatgeschicht
mirhategeschicht
dirhatgeschicht
sihategeschicht
Futur I
echwäert schichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifschichten
dugéifsschichten
hien/si,hatt/etgéifschichten
mirgéifeschichten
dirgéiftschichten
sigéifeschichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeschicht
duhssgeschicht
hien/si,hatt/ethttgeschicht
mirhättegeschicht
dirhttgeschicht
sihättegeschicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierschicht!
Plurielschicht!
geschicht
schichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigeschicht
dugëssgeschicht
hie/si,hatt/etgëttgeschicht
mirgigeschicht
dirgittgeschicht
sigigeschicht
Pass compos
echsigeschicht ginn
dubassgeschicht ginn
hien/si,hatt/etassgeschicht ginn
mirsigeschicht ginn
dirsiddgeschicht ginn
sisigeschicht ginn
Plus-que-parfait
echwargeschicht ginn
duwaarsgeschicht ginn
hien/si,hatt/etwargeschicht ginn
mirwaregeschicht ginn
dirwaartgeschicht ginn
siwaregeschicht ginn
Futur I
echwäert geschicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geschicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif geschicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif geschicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier geschicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beschichten
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles