E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verschierbelen verscherbeln (D)bazarder qc. (F)
Stammformen verschierbelenverschierbeltverschierbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverschierbelen
duverschierbels
hien/si,hatt/etverschierbelt
mirverschierbelen
dirverschierbelt
siverschierbelen
Pass compos
echhuverschierbelt
duhuesverschierbelt
hien/si,hatt/ethuetverschierbelt
mirhuverschierbelt
dirhuttverschierbelt
sihuverschierbelt
Plus-que-parfait
echhatverschierbelt
duhasverschierbelt
hien/si,hatt/ethatverschierbelt
mirhateverschierbelt
dirhatverschierbelt
sihateverschierbelt
Futur I
echwäert verschierbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verschierbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverschierbelen
dugéifsverschierbelen
hien/si,hatt/etgéifverschierbelen
mirgéifeverschierbelen
dirgéiftverschierbelen
sigéifeverschierbelen
Conditionnel Pass compos
echhttverschierbelt
duhssverschierbelt
hien/si,hatt/ethttverschierbelt
mirhätteverschierbelt
dirhttverschierbelt
sihätteverschierbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverschierbel!
Plurielverschierbelt!
verschierbelt
verschierbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles